טוב לדעת

הסגברה – השילוב של חרטוט בביטחון וחוסר מודעות

שמעתי את הביטוי “הסגברה” לראשונה מבחורה פמיניסטית שיצאתי איתה. למען האמת, נתקלתי במושג באנגלית – “mansplaining” עוד לפני שנתקלתי בו בעברית. התגובה הראשונית שלי הייתה להתגונן. תגובות בסגנון של “יש גם נשים שחייבות להסביר כל דבר בצורה מעצבנת” או “אני לא עשיתי זאת אף פעם”. אבל עם הזמן אני רואה יותר ויותר דוגמאות שמוציאות אותנו חרטטנים במקרה הטוב, ואידיוטים שמקטינים בחורות במקרה הרע.

הסגברה

מה זה הסגברה

הסגברה היא תופעה בה גבר מסביר לאישה נושא מסוים, כשבפועל היא מבינה יותר ממנו באותו הנושא. כלומר, הגבר מתנשא ומניח אוטומטית שהיא מבינה פחות ממנו. למשל בחור מהעבודה שלי שהסביר לחברה אחרת על הקשיים שצפוייים בלידה והתמודדות עם תינוק, כשלה יש כבר ילדה בת שנתיים. או חבר אחר מהעבודה שהסביר לבחורה שצעירה ממנו על מניות בשוק ההון ואיך הן עובדות, כאשר הוא בחיים לא רכש מניה אבל לה יש מספר מניות על שמה.

התופעה מגיעה מתוך שילוב של חוסר מודעות עצמית וביטחון עצמי מופרז. זו דוגמה מעולה לאפקט דאנינג-קרוגר, בו הבורות של אנשים גורמת להם להאמין שהם מתמצאים בנושא מסוים מכיוון שהם לא מבינים מספיק בנושא כדי להבין מה הם לא מבינים. או כמו שאמר צ’ארלס בוקובסקי – “הבעיה של העולם היא שהאנשים האינטליגנטיים מלאים בספקות בעוד הטפשים מלאים בביטחון”. אני מודה שאני לא טלית שכולה תכלת, וגם אני מצאתי את עצמי מסביר לבחורה בדייט לא מזמן על מנעולים של אופניים, כשבתכלס היא גילתה לי בסוף הדייט שהיא כבר ידעה את כל מה שאמרתי. מיותר לציין שלא היה דייט שני..?

סימנים שאתה מסגבירן

ייתכן שקראתם עד כאן ואתם חושבים שהתופעה לא נוגעת לכם. אבל נסו לראות האם אתם בכל זאת לא מתחברים לחלק מהסימנים:

  • מנסים להיות דומיננטיים בכל שיחה ואינטראקציה – לא מסתקרנים לגבי מה יש לאחרים להגיד אבל תמיד קופצים עם התשובה לכל שאלה שעולה. הסגברה יותר מאפיינת גברי אלפא מאשר זכרי סיגמא.
  • מתעלמים מאנשים אחרים – נוטים לא להתייחס לאחרים ולא לתת להם קרדיט, גם כשהציעו אחלה רעיון. יכולים להתעלם מחלוטין משאלות שמופנות אליהם.
  • גסות רוח – נכנסים לאחרים באמצע משפטים, או נכנסים לשיחה ללא שום הזמנה או בקשה לשמוע את דעתכם. המסגבירן לא ייתן חשיבות לדעות שונות משלו ולא יהסס להחליף את הנושא או את האדם שאיתו הוא מדבר.
  • טון מתנשא – ידברו בטון שמשדר שהם במעמד אחר, כאילו הם מומחים לעניין או אחראים עליכם במקום עבודה.

הבעיה עם הסגברה

יש פה מספר בעיות. אנחנו מניחים שנשים לא מבינות בנושאים מסוימים, אנחנו לא מודעים לעצמנו ואנחנו לא מקשיבים. הבעיה הכי גדולה היא שאנחנו עושים מעצמנו צחוק כשאנחנו מסגבירים. הבחורה לא תיקח אותנו ברצינות יותר וכל האמינות שלנו נפגעת. לגברים רבים לא יזיק לעשות בדיקה קטנה לגבי הבקיאות של הסובבים שלהם בנושא מסוים לפני שהם פותחים את הפה. ובמידה ולא עשינו זאת -צריך גם לדעת לא להיות גברים רעילים ולהודות שטעינו, ולהגן על הכבוד של המין שלנו על הדרך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *