טוב לדעת

מה זה סאחי ומה הקשר להיפסטרים?

אמרו לי שאני סאחי. הרגשתי כאילו אמרו לי שאני משעמם, אז מודה שנעלבתי טיפה. אבל עברו כמה חודשים מאז והבנתי שלכל מיני אנשים יש פירושים שונים לסאחי. אז לפני שאני נעלב שוב, החלטתי לברר לעומק מה זה סאחי. אם נתמקד בהגדרה הרשמית לפי המילון, נקבל כי סאחי הוא אדם שאינו נמצא תחת השפעת סמים או אדם שהולך בתלם, קונפורמיסט. אבל היום כבר די ברור שהכוונה היא מזמן לא רק לאלו שמוותרים על הפייסל במעגל. נתקלתי בפירושים רבים כגון:

  • “כל מה שהוא לא אני”
  • “אנשים לא קוליים”
  • “אנשים שעושים מילואים”
  • “קונפורמיסטים”
  • “אנשים שיכולים לחבר יותר משני משפטים בשיחה”
  • “אדם שמנהל את חייו לפי מה שאחרים יגידו על כך”

אבל רגע – אם אדם שלא מעשן סמים נחשב לסאחי, אבל גם אדם שהולך בתלם הוא כזה, אין פה סתירה? הרי כל העולם ואחותו מעשנים היום. אם זה המצב אז עישון ירוק זה דווקא מעשה מאד סאחי, בעיקר כשהעישון מגיע מתוך רצון להרשים אחרים. בשנים האחרונות נתקלתי לא מעט במושג “סאחי”. פגשתי הרבה אנשים שהשתמשו בו כדי לתאר בזלזול אנשים מסוימים. פגשתי אנשים שניסו לתת הגדרה מפורשת למה אנשים אחרים מתכוונים כשהם משתמשים במילה הזו. היו מקרים בהם אנשים טענו שהם כבר מיצו את השימוש במילה הזו וזלזלו דווקא באלו שעוד משתמשים בה. יש אפילו קבוצת פייסבוק בשם “תייר שאל אותי מה זה סאחי” שמתעסקת בנושא, באופן די מצחיק למען האמת.

דוגמה למה זה סאחי - סנדלי שורש

מי משתמש במושג “סאחי”

שמתי לב לדבר מעניין לגבי אנשים שאוהבים לכנות אנשים אחרים כסאחים. אלו אנשים שנוהגים להתנשא (בעיקר על מי שנמצא מחוץ לתל אביב), נוטים לעשות ניים דרופינג, חייבים להיות מיוחדים ובעלי לוק מאד מסוים. או בקיצור – היפסטרים. נראה שהשימוש במילה כדי לתאר אנשים קונפורמיסטים עוזר להיפסטרים להרגיש שהם מיוחדים ולא נכנעים למוסכמות חברתיות. היפסטר לעולם לא יודה שהוא עושה מעשה בנאלי כמו לראות אקס-פקטור או להקשיב לזמר פופולרי כמו אריק איינשטיין. אבל הוא כן ימהר לתייג אנשים שעושים דברים כאלו כאתם יודעים מה.

הפירוש החדש

אני רוצה להציע פירוש חדש למילת ה-ס’. אנשים שמשתמשים במילה “סאחי” הם הסאחים האמיתיים. אלו יכולים להיות היפסטרים שמרוב מאמצים להתחכם ולהיות מיוחדים הפכו להכי צפויים ומשעממים. אלו יכולים להיות גם אנשים שמשתמשים במילה כדי לתאר אחרים שהם לא מצאו דרך טובה יותר להתנשא עליהם. דווקא לאנשים הכי קוליים, כיפיים, זורמים, נון-קונפורמיסטים ולא שיפוטיים שאני מכיר אין שום צורך להשתמש במילה הזו. מבחינתי אלו האנשים שהכי רחוקים מלהיות סאחים. אין בהכרח קשר בין לעשן לבין להיות אדם קול ולא שיפוטי, אני מכיר המון אנשים שמעשנים ועדיין מצליחים להיות סאחים – לפי ההגדרה שלי כמובן. בפעם הבאה כשאתם משתמשים במילה, אולי שווה שתסתכלו על עצמכם רגע.

בדיוק כמו שאני הוכחתי שאני סאח על מלא בכתבה זו 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *