בחורות (ובחורים)

גוסטינג – למה (באמת) עושים זאת?

גוסטינג – למה עושים זאת? האם זה מאפיין דושבאגים בלבד? ומה הצד השני חייב להבין?

לא מזמן יצאתי עם בחורה יפה. נראתה ממש כמו בובת בארבי. היה לנו חיבור טוב בהודעות והרבה תחומי עניין משותפים. אמנם התחלנו לדבר דרך הטינדר אבל ידעתי מי היא כי זכרתי אותה מימי הטיול הגדול (כבר אז הרגשתי שיש בינינו קליק). נפגשנו. היה דייט מוצלח, היה אחלה דיבור והתנשקנו קלות בסוף הדייט. בהחלט נשאר טעם של עוד. התחלתי לדמיין איזה זוג יפה נהיה, איך הרשתות החברתיות מזמן לא ראו כזה זוג יפה. בימים שאחרי הדייט המשכנו טיפה לדבר בהודעות, וכששאלתי מתי נעשה מפגש נוסף קרה משהו מאד מעניין (או לא קרה, יותר נכון). אכן, הבחורה עשתה לי גוסטינג לתפארת. לצערי קארמה זה אמיתי, גם אני סיימתי בעברי קשרים בצורה שאני לא גאה בה.

גוסטינג בדייטינג

מה זה גוסטינג?

אז מה זה גוסטינג בעצם? מדובר בהיעלמות פתאומית של אחד הצדדים בקשר זוגי בלי שום הודעה מוקדמת או הסבר. המקור הוא מהמילה האנגלית Ghost (רוח רפאים בעברית), הכוונה היא שמנתק הקשר נעלם כאילו הוא הפך ל-“רוח רפאים”. הגוסטינג נקרא גם כ-“תרגיל הודיני”, על שמו של הקוסם הארי הודיני שהיה ידוע בתור אמן היעלמות אגדי. בשנים האחרונות תופעת הגוסטינג הפכה להיות פופולרית במיוחד, יחד עם העלייה בשימוש באפליקציות היכרויות כמו טינדר שמאפשרות לעשות גוסטינג בקלות וללא השלכות. גוסטינג יכול להופיע גם בקשרים עם חברים או משפחה וגם במיונים למקום עבודה, אבל הדרך כלל הכוונה היא לעולם הדייטיינג.

הסיבות שאנשים עושים גוסטינג

  • הם לא מספיק בקטע – לפי הסקר הזה, 81% מהמשתתפים ענו שהם עשו למישהו גוסטינג כי הם לא היו בעניין שלהם מספיק. למען האמת, יתר הסיבות קשורות לסיבה זו. אם אנשים באמת מספיק מעוניינים במישהו הם זוכרים לשלוח הודעה ולא נעשים “עסוקים מדי” או תירוצים אחרים. בנוסף, לפעמים אנשים בטוחים שהיעלמות מוחלטת תהיה פחות פוגענית כלפי הצד השני מאשר להגיד לו את האמת – שלא נמשכים אליו מספיק.
  • עבר יותר מדי זמן – לפעמים עובר שבוע או יותר בלי לדבר בכלל , ולחזור לדבר משום מקום מרגיש מאולץ ולא זורם. כדי לחסוך מבוכה וחוסר נעימות אנשים משתמשים בפתרון הקל של ההיעלמות. ה-“פתרון הקל” זוהי תמצית הגוסטינג.
  • קל לעשות זאת כשההיכרות אינה אישית – כאמור, באפליקציות היכרויות אנחנו פוגשים אנשים שאין לנו שום היכרות מוקדמת או חברים משותפים איתם. כלומר, אנחנו לא דופקים להם דין וחשבון ואין לנו בעיה להיעלם להם. אין לנו שום חשש שניתקל בהם במציאות או שזה יפגע בנו בעתיד.
  • סגנון היקשרות – ישנה תיאוריה פסיכולוגית לגבי סגנונות היקשרות של בני אדם. התיאוריה מתארת ארבעה סוגים שונים של היקשרות, דפוסים של אמון ויחסים מול בני אדם. הסגנון של אנשים העושים גוסטינג נוטה להיות סגנון של היקשרות “נמנעת” או היקשרות “לא בטוחה”. מדובר באנשים עם דפוסי תקשורת בעייתיים אשר מתקשים בהבעת רגשות ותקשורת כנה. אנשים כאלו נוטים להימנע ממצבים שיכולים להוביל לדחייה.
  • ריבוי אופציות – בגלל שאנחנו מרגישים כי אפליקציות ההיכרויות מוצפות באינסוף בחורות ובחורים, אין לנו חשש מ-“לאבד” אחת. יש לנו תחושה קבועה שנוכל למצוא משהו יותר טוב אם רק נמשיך להחליק ימינה. אנחנו לא מעריכים אנשים שהכרנו בצורה זו, בטח ובטח כשאנחנו עוד בשלב ההודעות ולא נפגשנו עדיין.
  • עצלות – הפתרון הקל כבר אמרנו? לפעמים זה לא מגיע ממקום עמוק של בעיות בתקשורת בין אישית, אלא סתם כי לא בא לנו להכביד את האווירה עם הודעת פרידה רשמית. איך אפשר להיפרד מאדם שדיברנו איתו בדיוק פעמיים בהודעות? גוסטינג היא לרוב פעולה לא מודעת, כזו שלא חושבים יותר מדי שעושים אותה.
גוסטינג בטלפון

איך להיפרד טוב יותר

אין ספק שיש דרכים יותר מכבדות להבהיר לבן אדם שאתם לא בעניין מאשר להיעלם כמו דושים. קבלו מספר הצעות שיתאימו לשלבים שונים של היכרות:

שלב התכתבויות באפליקציית היכרויות

פתרון: גוסטינג. איך אמר פרויד: “לפעמים סיגריה היא רק סיגריה”. הגוסטינג לא בהכרח מגיע ממקום רע ולא מכבד, הוא עדיף על חוסר הנעימות בלהיפרד בשלב שאין ממה להיפרד.

שלב המתכתבים וטרם נפגשתם

פתרון: שלחו הודעה על כך שזה פחות מתאים. מומלץ לכתוב משהו בסגנון “זה לא מרגיש לי מתאים” או “זה לא מרגיש לי זה”. הודעות שמתייחסות לתקופה בחיים בסגנון “אני בתקופה קצת מבולבלת” או “אני לא במקום הזה כרגע” יכולות להשלות את האדם ממנו נפרדים. הוא יכול לחשוב שיש טעם לנסות שוב בעתיד במקום לעבור הלאה. גם גוסטינג עדיף על הודעה לא ברורה שתשלה בן אדם, בשלב הזה.

שלב בו נפגשתם לדייט אחד

פתרון: שלחו הודעה קצת יותר סימפטית. “היי, היה לי ממש כיף, את מקסימה, ממש שמחתי להכיר. בהצלחה :)”. ככל שיצאתם יותר זמן ההודעה צריכה להיות יותר רגישה. גם אם לא היה דייט ראשון מוצלח, מומלץ לא לשלוח הודעה עד שהבחורה מביעה התעניינות. לשלוח הודעת פרידה לאדם שלא תכנן לראות אתכם שוב בכל מקרה זה קצת מצחיק.

השלב בו יצאתם במשך כמה שבועות

פתרון: המינימום במקרה זה היא הודעה ארוכה וזהירה. כמובן שטלפון או פגישה פנים אל פנים עדיפות. ייתכן שהצד השני כבר נקשר בשלב זה ואתם מסתכנים בפגיעה ברגשות של בן אדם. תהיו גברים ותכבדו את הצד השני מספיק בשביל להתייחס לכל מה שהם אומרים בתגובה ברצינות ובסבלנות.

מה הצד השני צריך להבין?

בסופו של דבר, גוסטינג מעיד בעיקר על חוסר בגרות ופחדנות של בן אדם. פחד מעימות והתמודדות עם הקושי של שיחה בוגרת וכנה. לרוב אנשים חלשים עם הערכה עצמית נמוכה נוהגים בחוסר כבוד כלפי אחרים, ואילו אנשים עם הערכה עצמית גבוהה מתייחסים לאחרים בכבוד. אדם שבוחר לעשות גוסטינג ככל הנראה סובל מבעיות בתקשורת. כשהוא עושה זאת שוב ושוב התקשורתיות שלו לא משתפרת. גוסטינג, וכל סוג של דחייה חברתית, זה כואב. אבל המפסיד העיקרי בגוסטינג הוא דווקא לא הקורבן שנפגע, אלא האדם שנשאר תקוע מבחינת תקשורת ולא יכול לפתח מערכת יחסים משמעותית. יש לזכור זאת גם כשעושים לנו גוסטינג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *